نمایش نوار ابزار

کلید حل مشکلات اقتصادی کشور حمایت از تولید ملی است

در کشور هیچ مشکل غیرقابل حلی وجود ندارد و کلید حل مشکلات نیز در دست مسؤولان و ملت ایران است و نه در دست بیگانگان، کلید حل مشکلات اقتصادی کشور حمایت از اقتصاد بومی و تولید ملی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بندر ماهشهر، حجت‌الاسلام سید سلمان هاشمی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهرک طالقانی با تبریک آغاز سال نو، اظهار کرد: سال ١٣٩٧ شمسی آغازش به نام امام علی الهادی (ع) و پایانش به نام امام علی امیرالمؤمنین (ع) مزین است. ان‌شاءالله که خداوند سال جدید را سال دریدن پرده ظلمت و ظهور پرچمدار عدالت، همان که هادی نهایی و امیر همگان است، قرار دهد.

وی افزود: تحول حال یعنی این که در خویشتنِ خویش دگرگونی ایجاد کنیم و از هواهای نفسانی که انسان را به هلاکت می‌رساند، دست برداریم. تحویل حال به این است که حب دنیا در وجودمان نابود و به جای آن، حب خدا نهفته شود. تحویل حال به این است که مصلحت جامعه را فدای مصالح خویشتن نکنیم و برای خدا قیام و بندگان خدا را در سال نو به محبت و برادری دعوت کنیم.

خطیب جمعه شهرک طالقانی عنوان کرد: فصل بهار و حیات مجدد طبیعت، درس خداشناسی و اثبات رستاخیز است، بهاری که خود، زاییده قدرت خدا و تدبیر آفریدگار است. جوانی که به دامن طبیعت قدم می‌گذارد و از دیدن گل‌ها و شکوفه‌ها و سرسبزی و طراوت لذت می‌برد، درمی‌یابد که قدرتی عظیم، این حیات مجدد را به طبیعت بخشیده است.آیا این درسی از معاد نیست؟ پیام بهار، هشداری درباره حیات دوباره انسان‌ها است.

هاشمی در ادامه به برکات ماه رجب اشاره کرد و گفت: روزه در این ماه عظمت زیادی دارد. در حدیثی از پیامبر اکرم (ص) وارد شده که یکی از کارهایی که باعث می‌شود عذاب قبر از انسان دور شود روزه گرفتن در ماه رجب است. ان‌شاءالله در ایام ماه مبارک از فرصت عبادت و بندگی خداوند متعال استفاده لازم را ببریم.

وی در فراز دیگری از خطبه با اشاره به نامگذاری سال ۹۷ به نام سال «حمایت از کالای ایرانی» اظهار کرد: امسال باید از تدابیر حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی که با مدیریت هوشمندانه، با نامگذاری سال به نام سال «حمایت از کالای ایرانی» توانسته افق‌های روشنی را برای ملت ایران ترسیم کنند، شکرگزار درگاه الهی باشیم. نام گذاری مقام معظم رهبری به معنای تعیین نقشه کلی راه برای خواص و ایجاد حساسیت بین آحاد جامعه است.

امام جمعه شهرک طالقانی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در حمایت از کالای ایرانی افزود: در کشور هیچ مشکل غیرقابل حلی وجود ندارد و کلید حل مشکلات نیز در دست مسؤولان و ملت ایران است و نه در دست بیگانگان، کلید حل مشکلات اقتصادی کشور حمایت از اقتصاد بومی و تولید ملی است.

هاشمی بیان کرد: تولید ملی یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌‌ترین مؤلفه‌‌هایی است که توجه به آن، بهبود وضعیت اقتصادی کشور و ایجاد فرصت‌‌های شغلی جدید را به همراه دارد. امری‌که نتیجه آن به گردش درآمدن چرخ‌‌های تولید کشور و به دنبال آن رفع مشکلات اقتصادی و اشتغال جوانان و رفع بیکاری خواهد بود.

وی با انتقاد از مصرف کالاهای خارجی و توجه نکردن به تولیدات داخلی گفت: این مسأله مانند ویروسی است که در صورت مهار نشدن آن، تبعات سوئی بر همه جنبه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی کشور می‌گذارد.

خطیب جمعه شهرک طالقانی عنوان کرد: نکته‌ای که بیش از هر چیزی قابل تأمل است این است که بسیاری از تولیدکنندگان داخلی (پوشاک، قطعات خودرو و…) محصول خود را با نام و نشان کالاهای خارجی به بازار عرضه می‌‌کنند. در حالی که اغلب کشورهای دنیا تولید محصول با برند داخلی را یک افتخار و امتیاز می‌دانند.

هاشمی افزود:  حمایت از تولیدکنندگان داخلی، رقابت‌پذیر کردن کالاهای ایرانی، افزایش کیفیت و بهبود ظاهر کالا، رغبت ساخت کالای داخلی، فرهنگ‌سازی، رونق تولید ملی از طریق اعتبار بخشیدن به محصولات داخلی و جلب اعتماد مصرف‌ کننده به کیفیت کالای ایرانی، تبلیغ کالای ایرانی، استفاده از ظرفیت رسانه‌ ملی در آگاهی‌بخشی مستمر به مصرف‌کننده از جمله عواملی است که می‌توان در پیشرفت حمایت از کالای داخلی دانست.

وی بیان کرد: هرگونه خرید  و مصرف کالای خارجی فقط به معنای خرید یک کالای لوکس با برند خارجی و سلیقه شخصی نیست بلکه در واقع به معنای از کار انداختن چرخ تولید ملی و در نتیجه بیکار شدن جوانان این مرز و بوم است. اگر کالای ایرانی بخریم تولید ملی را افزایش داده‌ایم، غرور ملی را حفظ، اشتغال کشور را تامین و جوانان و نیروی متخصص و دانش بومی را باور کرده‌ایم.

امام جمعه شهرک طالقانی با انتقاد از وضعیت بیمارستان حاجیه نرگس معرفی در بندر ماهشهر خاطرنشان کرد: وضعیت بیمارستان در این شهرستان اسفبار و غیر قابل قبول است. مسؤولان امر به این موضوع رسیدگی کنند، کسی که وارد این بیمارستان می‌شود به جای بهبود یافتن، حالش وخیم می‌شود. بیمارستان و محوطه آن کثیف است و حتی از کم‌ترین خدمات ابتدایی مانند لیوان یکبار مصرف، آبسردکن و تزریقات بانوان محروم است.

هاشمی در فراز پایانی خطبه‌ها با تبریک فرا رسیدن روز دهم رجب میلاد پر برکت امام محمد جواد (ع) عنوان کرد: مولود پر خیر و برکتی که به گفته امام رضا (ع) مولودى است که در اسلام با برکت‏تر از او براى شیعیان ما متولد نشده است، از این رو تولد حضرت امام جواد (ع) در تاریخ شیعه از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است که از انحراف شیعیان و گسترش افکار انحرافی در آن زمان به طور جدی جلوگیری کرد.

وی گفت: امام جواد (ع) از هر فرصتی برای جهاد علمی و تربیت شاگردان و اصحاب شایسته استفاده می کرد، آن حضرت با وجود سن کم، در مناظره‌ها و بحث‌های علمی بسیاری شرکت می کرد که بعضی از آنها بسیار جالب توجه و شنیدنی است. حل مشکلات بزرگ علمی و فقهی، سبب اعجاب دانشمندان و عالمان هم‌دوره آن حضرت می شد.

مطالب مشابه
دیدگاه ها