نمایش نوار ابزار

امر به معروف در عرصه اقتصادى امر به خرید و مصرف کالاى داخلى است

به گزارش خبرگزاری فارس از بندر ماهشهر، حجت‌الاسلام سید سلمان هاشمی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهرک طالقانی با تبریک فرا رسیدن سوم شعبان سالروز ولادت امام حسین (ع) اظهار کرد: در تاریخ تمدن بشری کم بوده‌اند کسانی که برای برافراشتن چراغ حق و ترویج اخلاق کریمه، همه هستی و آمال خود را بر سر هدف خویش بگذارند.

وی افزود: امام حسین (ع) در راه حفظ و نگهبانی از دستاوردهای الهی جد بزرگوارش، عاشقانه از جان و مال و فرزند و زندگی گذشت و زیباترین حماسه را آفرید و ماندگارترین نغمه آزادی‌خواهی را سرود.

خطیب جمعه شهرک طالقانی با تبریک روز پاسدار، بیان کرد: مؤثرترین ابزار پاسداران انقلاب اسلامی در مقابله با دشمنان نظام و اسلام سلاح تقوی و ایمان بوده چون با تجهیزات نظامی صرف نمی‌توان قدرتمند شد بلکه قدرت ایمان بر هر قدرت دیگری برتری دارد.

هاشمی گفت: اگر مقاومت‌های سپاه و هوشمندی فرمانده انقلابی و خردمند نیروی قدس و رزمندگان مدافع حرم نبود، امروز منطقه و بلکه سرزمین عزیزمان ایران، جولانگاه داعش و پیاده‌نظام‌های امریکا و متحدانش در غرب آسیا می‌شد. اما اینک که نه تنها داعش فروپاشیده است، بلکه حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی آن سردرگم، در جستجوی راهی برای نجات خود از بی‌آبرویی حادث شده هستند.

وی همچنین با تبریک فرا رسیدن ولادت حضرت ابوالفضل عباس (ع) و روز جانباز عنوان کرد: روز جانباز یادآور ایثار و از خودگذشتگی بزرگ حضرت ابوالفضل، جانباز عرصه تاریخ است. اقشار مختلف جامعه باید مقام و منزلت جانبازان و ایثارگران را گرامی بدارند و قدرشناس زحمات سخت و طاقت‌فرسای این سربازان مخلص وطن باشند. عشق به علمدار کربلا خصیصه بارز جانبازان کشور است و ایثارگران با الگوی‌گیری از آن حضرت در راه خدا جان‌فشانی کرده‌اند.

امام جمعه شهرک طالقانی افزود: جانبازان شهدای زنده انقلاب هستند و با از خود گذشتگی و حضور دلیرانه در جبهه‌های حق علیه باطل برای پاسداری از ارزش‌های انقلاب جان خود را فدا کردند.

هاشمی با تبریک سالروز ولادت با سعادت امام زین‌العابدین(ع) بیان کرد: پنجم شعبان سالروز میلاد چهارمین اختر تابناک آسمان امامت است. امام همامی که با نیایش‌های خالصانه خود اسوه‌ای راستین از بندگی و عبودیت را در برابر پیروانانش ترسیم کرد. امام سجاد(ع) با بهره بردن از زبان دعا و خطابه، به ارشاد و راهنمایی مردم می‌پرداخت و حاصل اندیشه‌های معرفت‌شناسانه وی در قالب نیایش و دعا در کتاب «صحیفه سجادیه کامله» گردآوری شد.

وی در فراز دیگری از خطبه‌ها با تاکید بر لزوم فرهنگ‌سازی مصرف تولیدات داخلی افزود: به یقین فرهنگ‏سازى گام ابتدایى در مسیر اجرایى کردن هر سیاست عمومى در سطح کلان کشور است. در این مسیر همه دستگاه‏هاى تبلیغاتى، فرهنگى و اجرایى وظایف خاص خود را خواهند داشت، اما مردم در این میان نقش محورى و مهم‏ترى دارند.

خطیب نماز جمعه شهرک طالقانی عنوان کرد: مردم هر کشورى این قاعده ساده را مى‏دانند که براى داشتن کشورى توسعه یافته در عرصه اقتصاد و اشتغال، باید مصرف‏کننده تولیدات داخلى باشند و براى دستیابى به این مهم به فرهنگ‏سازى مناسب در این زمینه نیاز است. باید خرید و مصرف تولیدات داخلى به ‏منزله فرهنگ عمومى مردم تبدیل شود و تخطى از آن مورد نکوهش عمومى قرار گیرد.

هاشمی افزود: براى جامعه ما که بر مبناى احکام نورانى اسلام اداره مى‏شود، امر به معروف در عرصه اقتصادى امر به خرید و مصرف کالاى داخلى و ایرانى است، مصرف تولیدات داخلى در میان مردم به یک عادت، فرهنگ و در مرتبه بالاتر به یک فریضه، امرى بسیار مبارک است که مردم در آن نقش محورى و تأثیرگذار دارند، بیشتر کشورهاى توسعه‏یافته معاصر، مصرف کالاى داخلى را به‏ مثابه یک فرهنگ قابل افتخار در جوامع خود رواج داده و به آن عمل کرده‏اند و به این واسطه در مسیر پیشرفت و توسعه گام نهاده‏اند.

وی در ادامه با اشاره به‏ دیدار وزیر و کارکنان وزارت اطلاعات با رهبر معظم انقلاب عنوان کرد: رهبر انقلاب اسلامى، فساد را در بسیارى از موارد ناشى از روحیه زیاده‏طلبى و اشرافى‏گرى و تجمل‏پرستى دانستند، باید موضوع مبارزه با فساد بسیار جدى گرفته و با شریان‏هاى اصلى آن مقابله شود، زیرا فساد موجب انهدام و شکسته شدن روحى و روانى افراد و جامعه مى‏شود.

امام جمعه شهرک طالقانی گفت: مسؤولان در نظام اسلامى نمى‏توانند این تصور را داشته باشند که چون مسؤولان در کشورهاى دیگر از امکانات گوناگون برخوردارند، پس در نظام اسلامى نیز چنین مواردى مباح است. در جمهورى اسلامى ما با نام اسلام به‏ دنبال حکومت پیامبر اسلام (ص) و امیرالمومنین (ع) هستیم، بنابراین باید با روحیه اشرافى‏گرى و شهوترانى به ‏شدت مقابله شود.

هاشمی حمله همچنین حمله اخیر به سوریه را ناشی از نگرانی امریکا و استحکام جریان مقاومت در منطقه‏ دانست و بیان کرد: مهم‏ترین محرک غرب براى حمله به سوریه، وضعیت با ثبات این کشور و قرار داشتن در نوک محور مقاومت است. غرب شدیداً از پیوند مقاومت به سرزمین‏هاى اشغالى هراسان است و مى‏داند یک سوریه با ثبات این پیوند را ایجاد خواهد کرد.

وی گفت: رژیم صهیونیستى تمام تلاش خود را مى‏کند تا مانع از حضور و نفوذ ایران در سوریه شود، ایجاد ناامنى در سوریه هدف بلند مدت غرب بوده است، در این ناامنى صهونیست‏ها بیشترین منافع را کسب مى‏کنند به‏همین‏دلیل است که بلافاصله بعد از آزادسازى غوطه شرقى به سوریه حمله کردند.

خطیب جمعه شهرک طالقانی در پایان اظهار کرد: مشکل اساسى صهیونیست‏ها، ایران است. آن‏ها حضور و نفوذ ایران در سوریه را بر نمى‏تابند. ناامن‏سازى سوریه توسط غرب دقیقا جزو سناریو و پازل‏هاى مکعب «عدم ثبات در سوریه به هر بهانه‏اى» است.

مطالب مشابه
دیدگاه ها