نمایش نوار ابزار

سید سلمان هاشمی امام جمعه شهرک طالقانی:تصمیمات غیرکارشناسى دولت باعث سوء استفاده کلان ارزى عده ‏اى معدود شده است

سید سلمان هاشمی

به گزارش روابط عمومی دفترامام جمعه شهرک طالقانی، حجت الاسلام و المسلمین سیدسلمان هاشمی امام جمعه شهرک طالقانی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه این هفته با اشاره به خروج آمریکا از برجام، اظهار کرد: دولت ایران مدت زمانى محدود را براى تصمیم ‏گیرى در مورد باقى ماندن یا خارج شدن از برجام تعیین کرد که طى آن طرف اروپایى با انجام تعهدات و ارائه‏ ى تضمین ‏هایى منافع ایران در برجام را تأمین کند، که در غیر این صورت ایران نیز حق خود مى‏داند که از برجام خارج شود و از انجام تعهداتى که بر عهده گرفته بود سرباز زند.

وی افزود: آمریکا تهدید کرده که مانع ورود نفت ایران به بازار و دسترسى جمهورى اسلامى ایران به بانک ‏هاى بین ‏المللى مى‏شود، لذا در بسته پیشنهادى باید براى جلوگیرى از این اقدام و حفظ صادرات نفت ایران، به ‏صورت جزئى و عملى باید تدبیرى اندیشیده مى‏شد نه این‏که صرفاً به ‏کلى گویى بسنده شود. متاسفانه این تردید جدى در مورد بسته پیشنهادى اروپایى ها وجود دارد.

هاشمی ادامه داد: مسؤولان به هوش باشند، طرف اروپایی به دنبال وقت کشی و طولانى کردن زمان مذاکرات است و با طولانى کردن زمان مذاکره، فرصت اقدام مناسب را از ایران بگیرد.

حجت الاسلام سیدسلمان هاشمی با اشاره به اظهار نگرانى رهبر انقلاب از روند واگذارى ارز و سکه؛ خاطر نشان کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانى قیمت کالاهاى وارداتى را کاهش نمى‏دهد، در واقع دولت هدف اصلى خود را جلوگیرى از اثرگذارى افزایش قیمت ارز بر قیمت‏هاى کالاها در بازارهاى داخلى عنوان کرده است و قصد دارد با اختصاص ارز ارزان از افزایش قیمت‏ها جلوگیرى نماید.

وی افزود: ارز از سوى دولت بر اساس اطلاعات سامانه ثبت سفارش صورت مى‏گیرد. در چنین شرایطى بسیارى از افرادى که موفق به ثبت سفارش مى‏شوند، لزوما به واردات کالا و عرضه ارزان قیمت آن در بازار داخلى مبادرت‏ ورزند. بخش زیادى از ارز اختصاص یافته به ثبت سفارش‏ها، به هیچ عنوان صرف واردات کالا نمى‏شود و تنها به ‏منظور نگهدارى از ارز و فروش آن در زمان مناسب و یا خروج سرمایه بدون واردات کالا دریافت شده است.

امام جمعه شهرک طالقانی طرح پیش فروش سکه را عامل از دست رفتن منابع دولت دانست و اظهار کرد:‏ دولت ادعا مى‏کند با افزایش عرضه سکه، مى‏تواند قیمت آن‏را کنترل کند اما ارائه سکه ارزان قیمت در این مدت، باعث پایین آمدن قیمت آن نشده و تنها منجر به از دست رفتن ذخایر طلاى بانک مرکزى خواهد شد.

وی افزود: تصمیمات غیرکارشناسى دولت باعث سوء استفاده کلان ارزى عده ‏اى معدود شده است. در چنین شرایطى در وهله اول انتظار مى‏رود دولت شفافیت بیشترى را در روند اختصاص ارز ارزان قیمت دولتى اعمال نماید؛ چراکه این حجم از یارانه ه‏اى که در حال حاضر به واردکنندگان اختصاص مى‏یابد، حق تمامى مردم است و باید به نحوه ‏اى هزینه شود که عواید آن به همه مردم برسد.

امام جمعه شهرک طالقانی در ادامه  گفت: آنچه ضرورى تر است حرکت دولت به سمت تصمیمات صحیح و توقف روند کنونى در اختصاص رانت به واردات است که موجب شده است ماهانه بیش از دو برابر یارانه نقدى مردم، به بخش کوچکى از واردکنندگان اختصاص یابد.

وی عنوان کرد: براى تحقق کاهش قیمت‏ها با اختصاص ارز ارزان لازم است واردکننده‏اى که ارز دولتى دریافت کرده است، به شروطى همچون الزام واردات (نه فقط ثبت سفارش)، فروش کالا (نه احتکار) و قیمت مناسب (نه با احتساب نرخ ارز آزاد) تن بدهد. درحالیکه با روند فعلى هیچکدام از شروط فوق در نظر گرفته نشده است.

حجت الاسلام سیدسلمان هاشمی با اشاره به آغاز هفته حج عنوان کرد: حج مى‏تواند بنده ‏ى مؤمن و اهل خشوع و تدبّر را به مقامات معنوى نائل سازد و از او انسانى والا و نورانى بسازد؛ همچنان ‏که مى‏تواند از او عنصرى بابصیرت و شجاع و اهل اقدام و مجاهدت پدید آورد.

وی افزود: یکى از ویژگى‏ هاى ممتاز فریضه ‏ى حج «ظرفیت‏ بى‏ نظیر اجتماعى» آن است. حج مظهر «عظمت، وحدت و یکپارچگى و قدرت امت اسلامى» است، سفر حج نباید فقط سفرى مادى و یا سفرى معنوى صرف باشد. سفر حج و حرکت به ‏سوى کعبه وقتى به ‏صورت دسته جمعى و از اقصى نقاط دنیا صورت مى‏گیرد باید باعث قیام و قوام و استوارى و به ‏هم پیوستگى امت اسلامى شود.

خطیب نماز جمعه شهرک طالقانی ادامه داد: قبله‏ ى اول مسلمین در اشغال صهیونیست‏هاست و قبله‏ى دوم و مکان برگزارى حج در اشغال آمریکا و ایادى آن‏ها یعنى آل سعود است، به‏ همین‏ دلیل است که در ایام حج که مکان و زمان امنیت مومنان و برائت از مشرکان است، مومنان کشتار مى‏شوند و یا مانند حجاج یمنى و… از انجام حج توسط آن‏ها جلوگیرى به عمل مى‏آید و براى رعایت حال کفار و مشرکان از انجام شایسته مراسم برائت جلوگیرى مى‏شود.

هاشمی با اشاره به فرارسیدن ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) و روز دختر گفت:
لقب «کریمه اهل‏ بیت» و «معصومه» که همگى بیانگر وجود خاص و ممتاز حضرت فاطمه معصومه(س) است، ایشان را به‏ عنوان بهترین الگو براى دختران و بانوان جامعه اسلامى ما معرفى مى‏نماید تا از فضائل معنوى و شخصیت والا مرتبه ایشان الگو گرفته و در مسیر تعالى و سعادت‏ بخش اسلام و ارزش‏هاى اسلامى گام برداشته و از مخاطرات و تهدیدهاى این زمانه که عفت و طهارت و پاک‏دامنى آنان را هدف قرار داده، مصون بمانند.

وی افزود: جوانان باید نسبت به زندگی  تمام بزرگان و  رهبران دینمطالعهداشتهباشند ،زیرا زمانی که جوانان بارفتار وکردارآنبزرگواران آشنا شوند بدون شک تاثیر مستقیم در زندگی شخصی مخاطب خواهد گذاشت.

امام جمعه شهرک طالقانی گفت: متاسفانه اکثر دختران عصر حاضر  از زندگی حضرت معصومه(س) بسیار فاصله گرفته و بیشتر پیرو مدها و استایلهایجهانغربشدهاند، دختران امروز با مطالعه از زندگی حضرت معصومه(س) میتوانند درسهای اخلاقی بیاموزند و در زندگی شخصی خود الگو بسازند.

وی حفظ حجاب، حفظ کلام، حفظ آبرو، عفت و پاکدامنی را از جمله بزرگترین درسها دانست و بیان کرد: برای جلوگیری از انتشار فرهنگهای ناپسند و خلاف عرف اسلام باید در قدم اول خانوادهها اقدام جدی نمایند و در تربیت فرزندان خود کوشا باشند، والدین همواره باید متوجه رفتار، گفتار و نشست و برخواست فرزندان خود با اطرافیان و دوستان شان باشند تا خدا ناخواسته از راه راست به گمراهی کشیده نشوند.

حجت الاسلام سیدسلمان هاشمی با اشاره به فرارسیدن هفته بهزیستى‏ و تامین اجتماعی خاطر نشان کرد:
این سازمان با کمترین حمایت‏هاى دولتى و با تکیه‏ بر مشارکت مردمى و همکارى سازمان‏ها، در راه گسترش خدمات توان‏بخشى، امدادى، بازپرورى و کمک به تأمین حداقل نیازهاى گروه ‏هاى کم درآمدى که قادر به توانایى و خودکفایى اقتصادى نیستند، فعالیت مى‏کند، سازمان بهزیستى با توجه به خدمات قابل‏توجهى که به افراد نیازمند و تحت پوشش خود همچون کودکان و زنان‏سرپرست، نیازمندان و محرومین و معلولین ذهنى و جسمى و نیز افرادى چون معتادان که براى سلامت جامعه خطرآفرین هستند، ارائه مى‏دهد، نقش قابل‏توجه و مثمر ثمرى در ارتقاء سلامت، بهداشت و امنیت اجتماعى جامعه و رشد و تعالى آن ایفا مى‏نماید.

وی افزود:پیشگیری از آسیبهای اجتماعی (از جمله طلاق ـخودکشی ـ کودک آزاری)، ارائه خدمات مشاورهای روانشناختی به جامعه- آموزش مهارتهای زندگی (فردی و اجتماعی)، پیشگیری از اعتیاد به موادمخدر، درمان و بازتوانی معتادان، ارائه خدمات تخصصی به منظور کاهش آسیب ناشی از اعتیاد، حمایت از معتادان بهبود یافته و توانمند سازی آن ها از جمله این برنامه هاست.

امام جمعه شهرک طالقانی ادامه داد: لازم است اداره کل بهزیستی استان توجه ویژه ای به معلولین منطقه علی الخصوص شهرک طالقانی داشته باشد،چرا که موارد بسیاری مشاهده و به ما مراجعه شده که دارای چندفرزند معلول هستندو تنها یکی ازآنها تحت پوشش بهزیستی است و اداره بهزیستی شهرستان می گوید تحت پوشش قرار دادن همه آنها در توان ما نیست.

هاشمی تاسیس کمپ ترک اعتیاد را از نیازهای قانونی شهرک طالقانی دانست و گفت: باتوجه به اینکه استان خوزستان در زمینه روند اعتیاد رتبه یک کشور را داراست و در این منطقه نیز شاهد آمار بسیار بالایی از اعتیاد و آسیب های هستیم ضروری است مجوزهای لازم از اداره بهزیستی جهت تاسیس کمپ اعتیاد با رعایت تمام استانداردها گرفته شود.

خطیب نمازجمعه شهرک طالقانی خاطر نشان کرد: با توجه به هزینه بالای برخی داروها و عدم توانایی پرداخت و خرید دارو توسط مردم بی بضاعت و تحت پوشش کمیته امداد در گذشته با عقد قراردادی بین داروخانه شهرک طالقانی و کمیته امداد این مشکل حل شده بود، در حال حاضر نیز از کمیته امام خمینی(ره) شهرستان درخواست داریم تا قرارداد خود را با داروخانه شهرک طالقانی مجددا تمدید کند و گره گشای مشکلات مردم باشد.

امام جمعه شهرک طالقانی با انتقاد از وضعیت جذب بازیکنان فوتبال در شهرستان عنوان کرد: متاسفانه شاهد جذب بازیکنان غیر بومی به فوتبال شهرستان هستیم این در حالیست که ورزشکاران مستعد و توانمند زیادی در شهرستان وجود دارند و عدم استفاده از این بازیکنان موجب تضییع حق این جوانان خواهد شد.

وی افزود: فوتبال خوزستان با داشتن بیشترین بازیکن در سطوح مختلف لیگ یک،دو و سه در کشور رکورددار است و بیش از نیمی از فوتبالیست های خوزستانی در دیگر تیم های کشور فعالیت دارند اما تیم شهرداری بندرماهشهر از نعمت بازیکن خوزستانی محروم است .

هاشمی در ادامه با انتقاد از بلاتکلیفی مجموعه ورزشی شهرک طالقانی گفت: سالن ورزشی چندمنظوره شهرک طالقانی علیرغم قول های مسئولین، تاکنون هیچ اقدامی  صورت نگرفته و کماکان به شکل خود باقیست، تا چه وقت باید منتظر تعمیر سالن ورزشی شهرک باشیم؟آیا وقت آن نرسیده که مسوولین به فکر اقدامی جدی برای این مشکل باشند؟

وی همچنین بااشاره به دریافت هزینه بالا توسط سالن ورزشی شهرک شهید رجایی بیان کرد: ورزشکاران شهرک شهیدرجایی برای تمرینات خود به ناچار مجبورند در زمین خاکی و یا به شهرک طالقانی و سایر نقاط شهر بروند،چرا که بدلیل هزینه بالای سالن نمیتوانند از امکانات ورزشی منطقه خود استفاده کنند.

حجت الاسلام هاشمی بیان کرد: شهرداری ها فکری اساسی و کارشناسی شده  به حال سگ های خیابانی کنند چرا که از بین بردن حیوانات راه حل مناسبی برای این کار نیست و میتوان با بهره گیری از روش های اصولی راهکاری مناسب جهت این معضل یافت.

امام جمعه شهرک طالقانی در پایان گفت: مراسم ویژه  استقبال از خدام امام رضا(ع) دوشنبه هفته جاری در شهرک طالقانی برگزار خواهد شد.

مطالب مشابه
دیدگاه ها