نمایش نوار ابزار

سید سلمان هاشمی: عید غدیر نماد قلب تپنده شریعت و ولایت است/ فساد عامل کلیدی ناکارآمدی در دولت است

سید سلمان هاشمی: عید غدیر نماد قلب تپنده شریعت و ولایت است/ فساد عامل کلیدی ناکارآمدی در دولت است

به گزارش روابط عمومی نهاد امامت جمعه شهرک طالقانی؛سید سلمان هاشمی امام جمعه ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه این هفته با تبریک فرارسیدن دهه ولایت و امامت و همچنین ولادت با سعادت امام هادی(ع)؛اظهار کرد: دوران سی‌وچهار ساله امامت امام هادی (ع) اگر چه طولانی بود اما به علت محدودیت‌های ایجاد شده از ناحیه حاکمان عباسی، پیوسته در مراکز نظامی تحت نظر و مراقبت ویژه بودند و کمتر امکان ارتباط علنی و آزاد با یارانشان را داشتند.

وی افزود: یکی از جلوه‌های زیبای بزرگداشت غدیر را می‌توان در زیارت جامعه کبیره مشاهده کرد، زیارت جامعه کبیره در واقع از معجزات علمی امام هادی (ع)و از جمله افتخارات شیعه  محسوب می‌شود که مجموعه‌ای از امام شناسی و تبیین ائمه واقعی جهان اسلام است چرا که تمام اسرار الهی در این زیارت نهفته است، همانگونه که قرآن، احتیاج به تفسیر دارد امامت هم احتیاج به تفسیر دارد وجود مبارک امام هادی (ع) امامت و ولایت را تفسیر کرده است این زیارت نورانی جامعه کبیره به‌منزله تفسیر امامت است.

امام جمعه شهرک طالقانی با اشاره دیدار مقام معظم رهبری و محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله؛عنوان کرد: محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله همراه با یک هیات یمنی در این دیدار پیام مکتوب «سید عبدالمالک بدرالدین» رهبر جنبش انصارالله و همه مجاهدان و رزمندگان یمنی را تقدیم کرد و خطاب به معظم له گفت؛ ما ولایت شما را امتداد خط پیامبر اسلام(ص) و ولایت امیر‏المومنین(ص) می دانیم و مواضع حیدری و علوی شما در حمایت از مردم مظلوم یمن را ادامه خط امام خمینی(ره) و مایه برکت و بسیار روحیه بخش می دانیم،رهبر معظم انقلاب نیز تاکید کردند: هر ملت مؤمنی که به خدای متعال ایمان و به وعده الهی اعتقاد داشته باشد، قطعاً پیروز خواهد شد و بر همین اساس بدون شک پیروزی با ملت مظلوم و مجاهد یمن خواهد بود.

حجت الاسلام هاشمی در فراز دیگری از خطبه ها خاطر نشان کرد: تحقق عدالت و مبارزه با فساد دو روی یک سکه اند که گاه مبارزه با فساد تقدم بر تحقق عدالت نیز دارد. در این مسیر نقش و جایگاه دستگاه قضایی نقشی کلیدی و اثرگذار است که باید برای تحقق آن تلاش مضاعف صورت گیرد. انتخاب رییس جدید دستگاه قضایی امیدهای فراوانی را در دل عدالت خواهان ایجاد کرده و تصمیمات ارزشمند ایشان امیدهای فراوانی برای گسترش عدالت در میان طبقات مختلف مردم ایجاد کرده است.

وی افزود: فساد عامل کلیدی ناکارآمدی در دولت است،طبیعی است تا فساد در بستر اقتصاد کشور ریشه دوانده باشد، نمی‏توان انتظار داشت که چالش ناکارآمدی مرتفع شود. لذا برای مقابله با ناکارآمدی یک سیستم ، مبارزه بی امان با فساد امری ضروری است، امیدواریم که ریاست جدید دستگاه قضا، فسادی که در برخی از دستگاه های شهرستان بندر ماهشهر ریشه دوانده است با شجاعت و صلابت ورود کند و ریشه این مفسدان را خشک نماید.

خطیب نماز جمعه شهرک طالقانی با اشاره به فرارسیدن عید غدیر خم؛ بیان کرد: هجدهم ذی‏الحجه، روز «عیدُ اللهِ‏ الاکبر»، «عید اهل ‏بیت محمد(ص)»، «اشرف الاعیاد» یعنی «عید غدیر» است؛ روزی که در آن مهم‏ترین واقعه تاریخ اسلام و آخرین و مهمترین ماموریت رسول گرامی اسلام(ص) یعنی تعیین «امام و ولی جامعه اسلامی» توسط خاتم پیامبران در آن روز رقم خورد. دلیل اهمیت این موضوع که در حقیقت بیانگر هدف اصلی آن است، همان مسئله ای است که در ابلاغ خداوند به شخص پیامبر اسلام(ص)بیان شده است یعنی اتمام و اکمال دین و ارسال پیامبران و رسالت پیامبر خاتم که با تعیین ولی و امام جامعه صورت می پذیرد: «یا ایها الرسول بلغ ما انزل الیک من ربک وان لم تفعل فما بلغت رسالته والله یعصمک من الناس» (۶۷/مائده).

وی افزود: اصلی ترین پیام واقعه غدیر ابلاغ مقام حاکمیت جامعه اسلامی است که تنها امام معصوم و برگزیده شده از جانب خداوند شایسته دریافت آن است. در حقیقت اصلی‏ترین جایگاه در دین اسلام و تداوم رسالت، مقام حاکمیت و زعامت مسلمین است و تنها فردی که شایسته آن بود و از جانب خداوند به این مقام نائل شده بود، حضرت امام علی(ع) بود. امامان معصوم(ع) نیز همواره بر محوریت آن در تمام امور تأکید می‏کردند تا این موضوع را تبیین نمایند که کمال دین تنها به بیان احکام الهى نیست بلکه این دین به مبیّن و شارح و مجرى معصوم و در حقیقت حاکم و ولی نیاز دارد که هم دین را به‏طور صحیح بیان کند و هم از تحریف و ایجاد بدعت در دین جلوگیرى نماید و هم آن را به‏طور صحیح و کامل اجرا نماید.

هاشمی ادامه داد: امروز ولایت ‏فقیه که ثمره درخت شکوهمند انقلاب و نظام اسلامی و اندیشه‏های متعالی حضرت امام خمینی(ره) در راستای تحقق ولایت عامه ائمه اطهار(ع) است ، در تمامی خطرها و تهدیدات دشمنان، جامعه اسلامی را هدایت و به سرمنزل مقصود هدایت می کند.

وی یادآور شد: از آداب روز عید غدیر زیباسازی و آذین بندی معابر عمومی و اماکن شهری به مناسبت این عید بزرگ است که ضروری است توسط مجموعه مدیریت شهری صورت بگیرد،افطاری دادن، پوشیدن لباس پاکیزه و نو، تبریک و تهنیت،جشن گرفتن،دید و بازدید، صدقه دادن، صلوات فرستادن، غسل کردن، مصافحه و نماز روز عید غدیر  از جمله آداب این عید بزرگ است.

امام جمعه شهرک طالقانی اذعان داشت: عید غدیر نماد قلب تپنده شریعت و ولایت است، ولایت نیز یعنی روح اسلام و بدون وجود ولایت پیکره اسلام ماننده پیکره ای بدون قلب است، غدیر ، تنها یک واقعه تاریخی نیست که در کتاب ها از آن نامی آورده باشند بلکه اساس دین و تکمیل کننده آن است، اصل موضوع ولایت پذیری در این روز عزیز است چرا که در واقعه غدیر خم ، رسالت همه پیامبران الهی کامل شد و تعالی انسان ها رقم خورد، از روز عید غدیرخم در روایت های وارده از ائمه اطهار (ع) با عناوین مختلفی یاد شده که عید ولایت، روز کامل شدن دین، روز بزرگترین عید خدا، روز بیان کردن حقایق ایمان از آن جمله هستند.

سید سلمان هاشمی خاطر نشان کرد: خطبه غدیر، خطبه‌ای سراسر نور که دارای معارف بلند و عمیقی است، خطبه غدیر صرفاً به رسالت ویژه امیرالمؤمنین (ع) نمی‌پردازد بلکه سند اثبات امامت و ولایت اهل‌بیت (ع) است.خدای تعالی در هر زمانی، امتی را به‌گونه‌ای مورد آزمایش و امتحان قرار می‌دهد، در دین اسلام معیار و ملاک امتحان امت اسلامی، ولایت امیرالمؤمنین (ع) شد.

وی با تاکید بر وظایف شیعیان و محبان امیرالمومنان در روز عید غدیر؛ عنوان کرد: ترویج غدیر را از خانواده خویش آغاز کنید، پدران و مادران، داستان مهمّ غدیر را برای کودکان و نونهالان خود بازگو کنند و آنان را به ولایت حجّت بالغه‌ی الهی، آشناتر سازند و از عطر یاد، نام و محبت حضرت علی بن ابی‌طالب علیه افضل‌التحیه و السلام و الگوگیری از حیات طیّبه حضرتش، جان خود را سرزنده و زندگی خود را پر برکت نمایند و خانه خویش را به نور معرفت علوی و هدایت‌های آسمانی امیرمؤمنان علیه‌السّلام، مزیّن سازند.

هاشمی تاکید کرد: همه رسانه‌ها غدیر را تبلیغ کنند، غدیر از ارکان شخصیت و هویّت مکتب اهل بیت علیهم‌السّلام است؛ باید روزنامه‌ها، رسانه‌ها و سایت‌ها همه در این دهه از غدیر بنویسند، بگویند و حقایق غدیر را منتشر کنند. همچنین منابر، سخنرانی‌ها و همایش‌ها به نام مقدّس غدیر مزیّن و به آن اختصاص داده شود.

امام جمعه شهرک طالقانی در پایان گفت: تمسّک به غدیر، تنها راه سعادت است،تمام همّت خود را صرف ترویج فرهنگ غدیر و معرفت‌افزایی به آن نمایید که راه اصلاح ما، تمسّک به غدیر است و نردبان سیر، ترقی و فتح قلّه‌های معرفت، غدیر است. راه حفظ استقلال و عظمت کشور و دفع استضعاف و استکبار، تمسّک به غدیر و الهام از مفاهیم غدیر است.عمده مشکلات امروز ملت‌های مسلمان به دلیل انحراف از مسیر غدیر است.هیچ خدمتی برای بشر، هیچ ثوابی نزد خدا و هیچ ارزشی در میان تمامی ارزش‌ها بالاتر از مساله هدایت انسان‌ها به غدیر نیست.

مطالب مشابه
دیدگاه ها