نمایش نوار ابزار

سیدسلمان هاشمی: باب فساد بانکی همچنان باز است و نظام بانکی احتیاج به اصلاح دارد / مشکل اصلی در اداره امورکشور و معیشت مردم؛مدیریتی است

سیدسلمان هاشمی: باب فساد بانکی همچنان باز است و نظام بانکی احتیاج به اصلاح دارد / مشکل اصلی در اداره امورکشور و معیشت مردم؛مدیریتی است

به گزارش روابط عمومی نهاد امامت جمعه شهرک طالقانی؛حجت الاسلام و المسلمین سیدسلمان هاشمی با اشاره به ایام عید غدیرخم؛ اظهار کرد:امامت امیرالمومنین(ع) در روز عید غدیر به دستور خداوند متعال توسط پیامبر(ص) به ثبت رسید که در این روز بزرگ ۱۲۰هزار نفر با امام بیعت نمودند اما چیزی نگذشت که با وجود منافقان و افراد کینه توز  و حسود ،عده بسیاری امام را تنها گذاشتند و میبینیم که این بغض و کینه تا به امروز وجود دارد، پرچم غدیر پرچمی است که به کوری چشم دشمنان امام علی(ع) برافراشته شده و ان شاءالله تا ظهر حضرت ولی عصر(عج)باقی خواهد ماند، دشمنان با غدیر و محرم عداوت دارند. جا دارد از تمامی مساجد، هیات های مذهبی و کلیه عزیزانی که با گرامیداشت این ایام گامی در تبلیغ غدیر برداشتند تقدیر و تشکر کنم.

حجت الاسلام هاشمی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در  دیدار با جمعی از اعضای گروه‏های جهادی جوان؛خاطرنشان کرد: کار جهادی، به معنی کار برخاسته از ایمان و به کارگیرنده‏ی هر چه بیشتر از ظرفیّت وجودی انسان است،حضور گروه های جهادی در مناطق آسیب پذیر و کم برخوردار یک نعمت است و باید تداوم داشته باشد و از این ظرفیت باید به نحو احسن استفاده کرد.

وی افزود: از دلایل اهمیت بالای کار جهادی این است که دارای مختصاتی مانند کار برای خدا، دلسوزی، همدلی و صمیمت، صداقت و خلوص، خستگی ناپذیری و تلاش مستمر، تکثر و فراگیری می باشد که بدون هیچ چشمداشتی صورت می گیرد، کار جهادی در افزایش روحیه و کارآمدی نظام تاثیر بسزایی دارد و  لازمه تحقق بیانیه گام دوم انقلاب است.

امام جمعه شهرک طالقانی  با اشاره به الزامات و نکات کلیدی در مسیر تحقق دولت تراز انقلاب؛ عنوان کرد: علیرغم شرایط تحریم اقتصادی، مشکل اصلی در اداره امورکشور و معیشت مردم؛ مدیریتی است، امروزعزّت جمهوری اسلامی تنها با شجاعت و حکمت مدیران جهادی به دست می آید.

وی افزود: باب فساد بانکی همچنان باز است و نظام بانکی احتیاج به اصلاح دارد، اما دولت در تحقق مطالبات اقتصادی رهبر انقلاب چقدر موفق بوده است؟ رهبر معظم انقلاب هرسال بر اساس نگاه راهبردی که نسبت به اقتصاد مقاومتی دارند، مطالبات اقتصادی خود را از دولت مطرح می کنند که در سال جاری ، اصلاح نظام بانکی، یکی از مهم‏ترینِ این مطالبات بودند. در مورد نظام بانکی نیز اگر چه به لحاظ سلبی، دستگاه قضایی با اقتدار وارد شده و با مفسدین مقابله می‏کند، امّا چون اصلاح نظام بانکی توسط قوه‏ی مجریه صورت نگرفته و لایحه‏‏ی اصلاحات آن ۴ سال معطل مانده و قرار است به مجلس برود ولی هنوز نرفته، باب فساد بانکی همچنان باز است.

هاشمی ادامه داد: برای پیشگیری و جلوگیری از بروز مفاسد اقتصادی، تنها راه ممکن اصلاح نظام بانکی است که یک سوی آن کنترل تورم  و سوی دیگر آن نظارت بیشتر بر بانک‏ها توسط بانک مرکزی است، تا زمانی که این موارد اصلاح نشوند، مشکل نظام بانکی به صورت ریشه‏ای حل نخواهد شد.

خطیب نماز جمعه شهرک طالقانی در فراز دیگری از خطبه ها با اشاره به فرارسیدن روز مباهله؛بیان کرد: این ایام از بسیاری مناسبت های مذهبی مهمتر هستند چرا که تجلی گاه عظمت اهل بیت پیامبر (ص) هستند. یکی از حوادثی که پیام مهم ولایت و امامت را در خود جای داده حادثه مباهله است که دلالت دارد پیامبر و همراهانشان در صحنه مباهله افضل از همه افراد جامعه اسلامی‌اند، همچنین آیه مباهله بیان می‌کند حضرت علی(ع) نفس و جان رسول الله(ص) است و دلالت بر این دارد که امیرالمومنین(ع) پس از پیامبر(ص) برتر از همه بشریت است.

وی افزود: آیه مباهله درباره هیأت مسیحی نجران نازل شده است که از پیامبر(ص) درباره حضرت عیسی ـ تولد یافتن او بدون پدرـ سؤال نمودند و چون جواب پیامبر اسلام(ص) را نپذیرفتند، پیامبر آنها را به مباهله فراخواند و فردای آن روز همراه علی بن ابی طالب، حسن، حسین و فاطمه آمد… ولی آنها از مباهله سرباز زدند و به جزیه دادن راضی شدند.»، مباهله به معنی نفرین کردن دو نفر به همدیگر است؛ به این ترتیب که وقتی استدلالات منطقی سودی نداشت، افرادی که با هم درباره یک مسأله مهم دینی گفت‌وگو دارند در یک جا جمع می‌شوند و به درگاه خدا تضرع می‌کنند و از او می‌خواهند که دروغگو را رسوا سازد و مجازات کند، همان کاری که پیامبر اسلام(ص) در برابر مسیحیان نجران کرد که در آیه ۶۱سوره آل عمران به آن اشاره شده است.خواندن زیارت امیرالمؤمنین(ع) به ویژه زیارت جامعه، احسان به فقرا و محرومان به تأسی از حضرت علی(ع) را از دیگر اعمال روز مباهله می توان برشمرد.

حجت الاسلام هاشمی با اشاره به فرارسیدن ۲۵ ذی الحجه همزمان با روز خانواده؛اظهار داشت: علت انتخاب ۲۵ ذی الحجه به عنوان روز خانواده شأن نزول آیه ‘هل اتی’ در سوره الانسان که راجع به خانواده و استحکام پایه‌های آن است، عنوان شده است.خانواده در اسلام از جایگاه والایی برخوردار است زیرا تحکیم جامعه و روابط انسانی منوط به تحکیم بنیان خانواده است، در پیشگاه خداوند هیچ نهادی مقدس تر و با ارزشتر و محبوبتر ازخانواده و تشکیل خانواده نیست وهیچ عمل قبیح و زشتی از متلاشی شدن خانواده نزدخداوند وجود ندارد، بنابراین خانواده جایگاه بسیار رفیع و بلندی دارد و در هیچ زمانی مثل زمان ما مورد تهاجم و حمله گسترده دشمنان خانواده قرار نگرفته است .

وی افزود: دین اسلام هدف از تشکیل خانواده را تامین نیازهای معنوی، عاطفی، روحی، مادی، انسان برای رسیدن به آرامش و سکون می داند که دستیابی به این اهداف، نیازمند توجه جدی به خانواده و پیاده کردن قوانین مربوط به آن است که با رعایت هر یک از این وظایف محیط خانواده، محیطی پر بار و سالم و رو به ترقی خواهد بود.

امام جمعه شهرک طالقانی اهمیت ندادن به خانواده را علت افزایش طلاق دانست و تاکید کرد: عدم رعایت احترام بین زن و شوهر مهمترین دلیل فروپاشی خانواده در دنیای امروز است زیرا رعایت احترام همسر و پایبندی به اصول خانواده در دین اسلام بسیار تاکید شده است، حفظ حجاب و صیانت از حریم خانواده مهمترین راه نگهداری سلامت و تامین امنیت در جامعه است، امروزه انواع آسیب ها از قبیل خشونت های خانگی، اعتیاد و طلاق سلامت خانواده ها را به خطر انداخته و آنچه تاکنون خانواده ها را در برابر تهدیدات و توطئه‌های دشمنان مقاوم نگه داشته، پایبندی به ارزش های دینی است.

سید سلمان هاشمی با تبریک افتخارآفرینی بانوی هنرمند ماهشهری به مردم ایران و علی الخصوص استان خوزستان و بندرماهشهر ؛عنوان کرد: هنر بیانگر گستره وسیعی از فعالیت های انسانی در خلق آثار هنری است که مهارت تخیلی و فنی هنرمند را نشان میدهد، بانوی هنرمند ماهشهری  با زبان هنر به بیان دردها و مشکلات جامعه پرداخت، واقعیت مشکلات استان خوزستان را بیان کرد، با همین خاک و ریزگردهایی که نفس مردم عزیز خوزستان را گرفته بود، این معضل را به تصویر کشید، و با کسب این افتخار  نشان داد که همواره در گوشه و کنار این مناطق محروم استعدادهایی نهفته است که نیاز به دیده شدن دارند و محرومیت نمی تواند جلودار پیشرفت و ترقی شود.

وی افزود: بهترین نخبگان را در شهرک طالقانی و در این منطقه محروم داریم اما صدای محرومیت خوزستان را شب گذشته نزدیک به بیست میلیون نفر از جمعیت ایران دیدند و شنیدند،استان خوزستان که قطب اقتصادی کشور است در محرومیت بسر میبرد، هوای بد و آلودگی را ما تحمل میکنیم اما جوانانمان بیکار هستند، این یعنی محرومیت !! برخی مدیران عامل غیربومی با استخدام افراد غیربومی بر این عقیده هستند که جوانان شهرستان این مهارت و تخصص را ندارند، اما سوال اینجاست آیا جوانان ما از پس انجام برخی کارهای ساده که نیاز به تخصص آنچنانی ندارد، بر نمی آیند؟ این استعدادها وجود دارد و باید دیده شوند، باید به آنها بها داده شود. در بسیاری از مواقع مراجعین ما جوانان جویای کار هستند ولی کار از دست ما بر نمی آید، چرا باید همیشه در برابر تقاضای اشتغال جوانان شرمنده شویم؟!

خطیب نماز جمعه شهرک طالقانی در ادامه گفت:ما امید داریم و امید ما به خداست، ان شاالله دستگاه قضایی با هر توانی که دارد دست کسانیکه سالهای سال در این شهرستان لانه کرده اند، را قطع کند،مشکل ما مشکل مدیریتی است و بعضی از مسوولین دغدغه مند نیستند. مسوولین محترم این محرومیت ها را به گوشتان می رسانم، این دردها را بشنوید، کشور ما کشور ثروتمند و پیشرفته ای است که مردمش در همه حال در گرما و سرما حامی نظام بوند و خواهند بود، امید است که مسوولین به تمامی استعدادها در تمام زمینه ها بها داده و راه را برای پیشرفت این جوانان هموار سازند‌.

امام جمعه شهرک طالقانی با انتقاد از وضعیت استخر شهرک طالقانی؛ متذکر شد: ورزش یکی از راه های سوق دادن جوانان بسوی اهداف متعالی و اجتناب آنها از ناهنجاری ها و معضلات اجتماعی است، در این فصل گرم سال که تنها دلخوشی  جوانان شهرک طالقانی  به این امکانات ورزشی است تنها استخر منطقه که باید بهترین خدمات را برایشان مهیا کند متاسفانه خبری مبنی بر پلمپ کردن آن رسیده است،چرا همیشه شهرک طالقانی در بحث ورزشی که این حجم از قهرمانان را در خود جای داده است،اینچنین بی توجهی میشود!! وجود نیروهای متخصص در چنین مکان هایی به توسعه آن کمک می کند، انتظار می رود مدیریت این مجموعه با اتخاذ تمهدیدات لازم و بهره گیری از نیروهای متخصص و رعایت نکات مربوطه خدماتی در خور شان مردم و ورزشکاران ارائه دهد.

وی در پایان یادآور شد: درخواست ما و برخی از اعضای شورای شهر از مدیریت و مجموعه شهرداری بندرماهشهر این است که در خصوص درآمدها و هزینه کردهای شهرداری شفاف سازی کنند و آن را در اختیار مردم و رسانه ها قرار دهند.

مطالب مشابه
دیدگاه ها