نمایش نوار ابزار

حجت الاسلام و المسلمین سیدسلمان هاشمی : یکی از شاخصه های مهم کارآمدی مدیریتی در نظام های سیاسی، صداقت در وعده به مردم است

به گزارش روابط عمومی دفترامام جمعه شهرک طالقانی حجت الاسلام و المسلمین سید سلمان هاشمی امام جمعه شهرک طالقانی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه این هفته شهرک طالقانی با تبریک انتصاب آیت الله صادق آملی لاریجانی به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد:

انتصاب آیت الله صادق آملی لاریجانی به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام انتصابی شایسته و بجا می باشد، چرا که این شخصیت برجسته، از جهات مختلف دارای نقاط قوت و مثبتی می باشد که سوابق علمی، فقهی و شایستگی های مدیریتی ایشان در طول یک دهه اخیر در قوه قضائیه، خبرگان رهبری و شورای نگهبان مؤید آن می باشد. لذا امید است مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور وی منشأ تحولاتی در روند کارآمدی کشور باشند.

وی با اشاره به فرارسیدن ۱۷ دیماه سالروز با اجرای توطئه استعماری کشف(حذف) حجاب به دستور رضاخان پهلوی بیان کرد: فرمان کشف حجاب به صورت رسمی در ١٧ دی ١٣١۴ صادر شد؛ از این تاریخ، استفاده از چادر یا هر سرپوشی، بجز کلاه های اروپایی، ممنوع اعلام شد، زنان محجبه حق ورود به خیابانها یا استفاده از وسایط نقلیه را نداشتند و کسبه نیز مجاز به فروش اجناس به زنان با حجاب نبودند.

امام جمعه شهرک طالقانی افزود:رعایت عفت برای زن و مرد و حفظ حدود و حریم محرم و نامحرم، در آیین اسلام از اهمیت خاصی برخوردار است، تا جایی که حجاب زن در برابر بیگانه از ضروریات دین شمرده شده است،حجاب حق الهی است و مسلمان تسلیم امر الهی می‌باشد. حجاب پرچم پاکدامنی و عفاف برای زن است. حجاب سبب امنیت زن در جامعه می‌شود و عاملی برای موفقیت‌های معنوی است.

وی ادامه داد:حجاب عملکرد و جلوه ی برونی همین حالات حیا و عفاف است که انسان را در پوشش ، ظاهر و رفتار و منش ظاهری  به ظاهر خاصی رهنمون می سازد، اگر حیا از کسی گرفته شود ایمان، اخلاق و رفتار او حتما آسیب می بیند،هم خودش را نابود می کند و هم دیگران را نابود خواهد کرد.

هاشمی یادآور شد: بسیاری از شرارت‌ها و آسیب‌هایی که به دختران و زنان جامعه وارد می‌‌شود، ناشی از نداشتن حجاب و عفاف می‌باشد. درونی کردن این ارزش بین دختران و زنان باعث می‌شود آنان در برابر این انحرافات مقاومت بیشتری داشته باشند، سردمداران استکبار جهانی به خوبی فهمیده‌اند که حجاب سد راه آنهاست. بنابراین تنها راه ضربه زدن به کشورهای اسلامی رواج بد حجابی و بی حجابی در این کشورها است.

وی با بر شمردن راهکارهای عملی ترویج حجاب اظهار کرد:

آموزش حجاب در مدارس چرا که مدارس، مراکز تعلیم و تربیت و تزکیه اند. آموزش عملی احکام دینی، بخشی از وظایف معلم و دانش آموز را تشکیل می دهد. توصیه، بدون تعلیم و تربیت، پوشش دینی را به دستوری خشک و تحمیلی مبدل می سازد، ولی توصیه ی همراه با معرفت، پذیرش آن را آسان می کند. معرفت به حجاب، ضامن اجرا و دوام آن است. آنگاه که پوشش دینی در محیط های اجتماعی و پس از پایان تحصیلات، به شکل فرهنگ پذیرفته شده درآید، رسمیت علمی پیدا می کند.

هاشمی ادامه داد: تشویق یکی دیگر از راهکارهای حجاب است،احترام لازم و محسوس مردم به بانوان با حیا و با حجاب جامعه سبب ترویج فرهنگ حجاب خواهد شد. همان طور که برخورد منفی با زنان بی حجاب نیز می تواند عاملی بازدارنده به حساب آید؛ با این شرط که حد و اندازه آن را باید رعایت کرد تا به لجاجت نینجامد.

وی همچنین افزود: فعالیت های علمی، فرهنگی و هنری،انتشار نشریه و کتاب، تشکیل میزگرد های ادبی، فراخوانی مقاله، تعیین موضوع حجاب برای انشا و پرسش مهر، به کارگیری هنرهای تصویری، مسابقات فرهنگی و … آثار مثبتی دارند. رعایت کامل پوشش دینی بانوانی که در فیلم های سینمایی و تلویزیونی بازی می کنند یا عکسی که با پوشش اسلامی در صفحات مطبوعات به چاپ میرسد، آثار مثبتی دارد.

امام جمعه شهرک طالقانی گفت: نظارت جدی و دلسوزانه ی مسئولان دولتی بر محیط های تحت نظارت آن ها نیز از جمله عوامل ترویج حجاب و پیش گیری از بدحجابی در ادارات دولتی است.

خطیب نماز جمعه شهرک طالقانی در فراز دیگری از خطبه ها با اشاره به فرارسیدن ۱۹ دیماه سالروز قیام مردم قم علیه دولت شاهنشاهی خاطر نشان کرد: شناخت لحظه و درک صحیح از نیاز زمانه یکی ازدرسهای این قیام برای مردم است،بصیرت داشتن و درک صحیح از آنچه در حال رخ دادن است و سر درگم نشدن و فریب تبلیغات دشمن را نخوردن اولین مسأله مهم و اصلی در ١٩ دی بوده است.

وی مجاهدت و خستگی ناپذیری و ایستادگی در میدان را از دیگردرسهای این قیام دانست و افزود:

قطعا  ملت ایران  با الهام گرفتن از درس های ۱۹قیام  دی در مبارزه ی بزرگتری که علیه استکبار جهانی در پیش رو دارد سرافراز  از این میدان  مبارزه بیرون خواهد آمد.

حجت الاسلام هاشمی با اشاره به  اصول و شاخصه‌های کارآمدی دولت در نگاه رهبران انقلاب بیان داشت: یکی از شاخصه های مهم کارآمدی مدیریتی در نظام های سیاسی، صداقت در وعده به مردم است،نداشتن صداقت سبب بی اعتمادی مردم و کم فروغ شدن کارآمدی می شود.

وی افزود:دادن وعده های مشخص به مردم همچون وعده های پنجاه روزه، صد روزه…. در صورت عدم تحقق و مشخص شدن تبلیغاتی بودن این گونه وعده ها، به ناکارآمدی نظام در نگاه مردم کمک می کند، البته این مسئله به این معنا نیست که اصولا مسئولان نباید وعده به مردم بدهند، بلکه به این معنی است که وعده تا جایی که ممکن است باید قابل تحقق و صادقانه باشد.

امام جمعه شهرک طالقانی اصلی ترین شاخصه ی کارآمدی مدیریت در نگاه رهبران انقلاب اسلامی را روحیه خدمت رسانی به مردم دانست و گفت:  ضمن تشکر از حضور امروز مسوولین شبکه بهداشت و درمان شهرستان در میز خدمت این هفته نماز جمعه شهرک طالقانی،امیدواریم که بهداشت و سلامت شهرک طالقانی را به صورت جدی دنبال کنند زیرا از جمله مواردی که سلامت مردم را تهدید می کند: ذبح غیر بهداشتی احشام که خود نیازمند بازار و مکان خاصی است، وجود کانال های روباز و نیزارهای اطراف منطقه که محل تجمع جانوران موذی شده است  و نیاز به سم پاشی و آهک دارد.

سید سلمان هاشمی عنوان کرد: اقداماتی که مجموعه شهرداری در شهرک طالقانی انجام داده، قابل تحسین است، اما با توجه به محرومیت و کمبود امکانات رفاهی و عمرانی که شهرک طالقانی از آن رنج می برد، کافی نیست و نباید مسؤولین به این میزان قانع باشند.

وی در پایان اظهار داشت: انتظار می رفت پروژه‌های که شهرداری اواخر سال گذشته برای شهرک تعریف و تصویب کرده بود، در اوایل سال جاری کلنگ زنی می شد تا امسال شاهد افتتاح آنها در بهار انقلاب باشیم، اما متاسفانه به دلایل نامعلومی کلنگ زنی آن به تعویق افتاد، یکی از این پروژه ها، بازار آبزیان و احشام بود که امیدواریم در این هفته شاهد کلنگ زنی آن در شهرک طالقانی باشیم.

مطالب مشابه
دیدگاه ها