نمایش نوار ابزار

حجت الاسلام و المسلمین سید سلمان هاشمی: کارگران پتروشیمی خوارزمی از عدم امنیت شغلی گلایه دارند

حجت الاسلام و المسلمین سید سلمان هاشمی: کارگران پتروشیمی خوارزمی از عدم امنیت شغلی گلایه دارند

به گزارش روابط عمومی دفترامام جمعه شهرک طالقانی،حجت الاسلام و المسلمین سید سلمان هاشمی ظهرامروز در خطبه های نماز جمعه این هفته با اشاره به فرمایشات رهبری در دیدار با مسؤولان و محققان پژوهشکده علوم شناختی کشور، اظهار کرد: یکی از تاکیدات ویژه رهبری توجه به شتاب علمی کشور، حفظ و تقویت آن بود، توجه و حمایت از نیروهای مستعد علمی یا نخبگان و دادن امکانات مالی و فضای پژوهشییکی از راهکارهای مناسب برای تقویت و شتاب حرکت علمی در داخل کشور می باشد.

وی افزود: نشاط علمی کشور را باید تقویت کرد، زیرا کاهش نشاط علمی موجب از دست رفتن نخبگان علمی می شود.

 هاشمی با بیان اینکه در کشور دو دیدگاه افراطی در رشد علم و فناوری وجود دارد،عنوان کرد:  یک دیدگاه این است که ما همه چیز را خودمان انجام داده و اصلاً به دنیا احتیاج نداریم و به دنبال ارتباط با دنیا نیستیم.، دیدگاه افراطی دیگر می گوید ما کجا و دنیا کجا؟ ما برای اینکه رشد کنیم، حتماً باید به اردوگاه جهانی بپیوندیم.

وی در ادامه گفت: اما دیدگاه انقلابی که در بیانات رهبر انقلاب نیز آمده، این است که ما با همۀ دنیا کار می کنیم و از ظرفیت همۀ دنیا استفاده و با همۀ آن ها تعامل می کنیم،شاگردی می کنیم و این ننگ نیست، بلکه شاگرد ماندن برای همیشه ننگ خواهد بود.

حجت الاسلام هاشمی در بخش دیگری از خطبه ها با اشاره به مناسبت فرارسیدن چهل سالگی انقلاب اسلامی، بیان کرد: دستاوردهای هر نظام سیاسی را براساس سه مؤلفه می سنجند، اهداف، موانع و امکانات، اگر بخواهیم در مورد دستاوردهای یک نظام سیاسی قضاوت کنیم، باید دقت داشته باشیم که آن نظام در چه شرایطی؛ یعنی با چه امکانات و موانعی، به اهداف خود جامه عمل پوشانده است.

وی افزود: انقلاب اسلامی دستاوردهای خود را در شرایطی به دست آورد که موانع متعددی پیش روی آن بوده و در مقایسه با سایر کشورها و قبل از انقلاب، از امکانات کمتری نیز برخودار بوده است.

امام جمعه شهرک طالقانی موانع موجود بر سر راه جمهوری اسلامی را دو دسته داخلی و خارجی دانست و گفت:از جمله موانع داخلی جهل حاکمان گذشته، وابستگی آنها به بیگانگان و بی توجهی شان به سرنوشت کشور، اقتصاد تک محصولی نفتی و…بود که پس از وقوع انقلاب، چالش های دیگری در کشور مانند اقدام برای کودتا، ترور نخبگان انقلابی، شروع حرکت های تجزیه طلبانه در چند استان و…به وجود آمد.

وی در ادامه گفت: جنگ تحمیلی از موانع خارجی بود که علی رغم داشتن برکات فراوان، باعث ویرانی تاسیسات اقتصادی، بمباران شهرها و روستاها، کاهش تولید و درنتیجه آن کاهش تولید ناخالص داخلی، تلفات نیروی انسانی و منابع ارزی، کسری بودجه و…بود.

هاشمی بیان کرد: تحریم های زمان جنگ تحمیلی به طرق دیگری بود، اما در دهه اخیر حجم و نوع تحریم های غرب علیه دولت و ملت ایران به حدی است که خود آنان از این تحریم به عنوان تحریم فلج کننده یاد می کنند.

وی افزود: دستاوردهای انقلاب اسلامی را باید در مقایسه با وضعیت کشورهای عربی منطقه برای تحلیل وضعیت کشورهای عربی در نسبت و رابطه ی سه گانه (میزان جمعیت، تنوع اجتماعی و انباشت سرمایه) این کشورها دید که با توجه به تنوع اجتماعی پائین و انباشت سرمایه بالایی دارند و سرانه درآمد در این کشورها بسیار بیشتر از ایران است.

خطیب نماز جمعه شهرک طالقانی ادامه داد:کشورهای عربی منطقه به لحاظ دارا بودن موانع داخلی، شرایطشان همانند کشورمان نیست، زیرا درآمدهای هنگفت این کشورها از محل حاصل از فروش منابع هیدرو کربنی و میزان کم جمعیت، به آنها فرصت توزیع منایع در سطح جامعه را می دهد. البته بدین معنی نیست که اوضاع همه ی اقشار در این کشورها مناسب باشد، بلکه در توزیع درآمدها، این کشورها از تبعیض و ضعف در اجرای عدالت توزیعی رنج می برند.

وی یادآور شد: امروزه برای پیشرفت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باید مسؤولین، فرامین مقام معظم رهبری را نصب‌العین خود قرار دهند، اما به رغم تاکیدات مقام معظم رهبری متاسفانه عده ای در کشور با دلال بازی و انحصار طلبی در تجارت، مانع پیشرفت کشور می شوند و در تقویت تولید داخلی کارشکنی می کنند. 

امام جمعه شهرک طالقانی گفت: نکته مهمی که بایستی در بحث دستاوردهای انقلاب اسلامی در چشم انداز مقایسه ای به آن توجه کرد،این است که دستاوردهای انقلاب صرفا به حوزه های مادی و اقتصادی محدود نمی شود،بلکه دستاوردهای معنوی همچون تقویت عزت و اعتماد به نفس ملی، روحیه خود باوری ، برپایی حکومت اسلامی و تقویت شعایر دینی و حفظ اصول و ارزش های اسلامی و انسانی توجه داشت.

حجت الاسلام هاشمی در فراز دیگری از خطبه ها با اشاره به طرح استانی شدن انتخابات مجلس و ایرادات اساسی آن، عنوان کرد: با اجرایى شدن طرح استانى شدن انتخابات، آن‏هایى که به کانون‏هاى ناسالم ثروت و قدرت دسترسى دارند، با پول پاشى که انجام مى‏دهند، پیروز انتخابات خواهند شد و افراد متدین، کارآمد و مردمى از گردونه انتخابات حذف خواهند شد.

وی افزود: بزرگ کردن حوزه‏هاى انتخابیه تنها صورت مسأله توجه نمایندگان به مسائل ملى بجاى مسائل محلى را پاک مى‏کند و مشکلات مردم همچنان باقى خواهد ماند، با این تفاوت که دیگر مردم مأمنى براى طرح مشکلاتشان نخواهند یافت، با پاک کردن صورت مسأله، مشکلى حل نخواهد شد، بلکه تنها صداى مردم مناطق محروم و دورافتاده در ساختار تصمیم ‏گیرى کشور قطع مى ‏شود.

هاشمی  با اشاره به  گله مندی کارگران پتروشیمی خوارزمی ساکن در شهرک طالقانی،عنوان کرد: یکصد نفر از کارگران شهرک طالقانی شاغل در پتروشیمی خوارزمی با مراجعه به بنده از عدم امنیت شغلی خود گلایه کردند ،امنیت شغلی کارگران امری ضروری است، چرا که در صورت عدم تحقق آن باعث آسیب های اجتماعی، از جمله استرس و اضطراب در محل کار و زندگی کارگران خواهد بود.

وی افزود: جوانی که امنیت شغلی ندارد،نمی تواند برای آینده برنامه ریزی صحیحی داشته باشد، از فرماندار شهرستان و مسوولان شرکت های مربوطه خواستاریم با جدیت پیگیر رسیدگی به این امور باشد.

امام جمعه شهرک طالقانی در پایان با تشکر از حضور مسوول اداره منابع طبیعی شهرستان بندرماهشهر در میزخدمت این هفته  نمز جمعه،خاطرنشان کرد: اجرای طرح کمربند سبز در شهرستان با همت و تلاش این اداره در دست اجرا است و یکی از مطالبات ما اجرای کمربند سبز و کاشت نهال های مثمر در اطراف  و درون شهرک طالقانی است که ان شاء الله با حمایت اداره منابع طبیعی و شهرداری منطقه سه و همیاری شهروندان در نگهداری وحفظ محیط ، شاهد فضای سبز مناسب و طبیعی در شهرک طالقانی باشیم.

مطالب مشابه
دیدگاه ها