نمایش نوار ابزار

سید سلمان هاشمی: مسیر اربعین، مسیر سخاوت و بخشندگی است /تضعیف و سانسور کردن حرکت عظیم اربعین توسط استکبار، نشان دهنده ی اهمیت این حرکت عظیم است که ریشه ‌اش در قیام امام حسین علیه السلام بود

 

به گزارش روابط عمومی نهاد امامت جمعه شهرک طالقانی بندرماهشهر؛ سید سلمان هاشمی امام جمعه ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه این هفته با اشاره به اهمیت زیارت امام حسین (علیه السلام) در نگاه اهل بیت علیهم السلام؛اظهار کرد: در فضیلت زیارت الحسین علیه السلام یك روایت شیرین و شگفت ‌انگیز در كامل الزیارت است كه صفوان جمّال نقل مى‌گوید: وقتى امام صادق علیه السلام به حِیرَه‌ [شهرى در نزدیكى نجف‌] تشریف آوردند به من فرمودند: آیا مایل به زیارت قبر حسین علیه السّلام هستى؟عرض كردم: فدایت شوم آیا قبر آن‌حضرت را زیارت مى‌كنى؟ حضرت فرمودند: چگونه آن را زیارت نكنم و حال آن‌كه خداوند متعال در هر شب جمعه با فرشتگان و انبیاء و اوصیاء به زمین هبوط كرده و او را زیارت مى‌كنند. سپس عرض كردم: فدایت شوم پس، هر شب جمعه قبر آن‌حضرت را زیارت نماییم تا بدین وسیله زیارت پروردگار را نیز كرده باشیم؟ حضرت فرمودند: بلى!… یعنى سفره خاصى به احترام سید الشهداء علیه السلام گسترده مى‌شود كه لقاء الله رزق ویژه آن است. اما در بین زیارات الحسین علیه السلام، زیارت اربعین زیارتى ویژه ایست که  طبق روایت امام حسن عسکری علیه السلام یکی از شاخص های مومن شیعی زیارت اربعین  است .

 

وی با اشاره به ویژگی های راهپیمایی عظیم اربعین؛بیان کرد: راهپیمایی اربعین، طولانی ‌ترین و پرجمعیت‌ ترین راهپیمایی جهان و تاریخ بشریت محسوب می‌شود، همچنین بزرگترین مجلس عزاداری تاریخ بشریت، اربعین است و این در حالی است که طولانی ‌ترین خیمه خدمت ‌رسانی از بصره تا کربلا برای مردم در ایام اربعین برپا می‌شود.

 

هاشمی افزود: مسیر اربعین، مسیر سخاوت و بخشندگی است و مردم بدون هیچ چشم داشتی در حال انفاق هستند. در واقع سخاوت و گذشتن از مال دنیا یکی از ویژگی‌های پیاده‌روی اربعین است و در شرایطی که امروزه مردم در زندگی به دنبال کسب درآمد و اندوخته هستند اما به اربعین که می‌رسد می ‌بینیم که همه به‌ اندازه وسع خود سخاوت به خرج میدهند و از دار و ندار خود می گذرند تا به زوار امام حسین علیه السلام خدمت کنند.

 

وی ادامه داد: همه زائران از ملل و کشورهای مختلف ،نژاد های متفاوت،گرایش های دینی و زبان های دیگر در کنار هم در حال حرکت و شرکت در برنامه جهانی اربعین هستند که این مهم یکی از ویژ گی های راهپیمایی اربعین است .

 

امام جمعه شهرک طالقانی بیان کرد: یکی دیگر از ویژگی های راهپیمائی عظیم اربعین معرفی امام زمان علیه السلام به جهانیان است. بهترین فرصت برای شناساندن و معرفی امام زمان علیه السلام به جهانیان، راهپیمایی اربعین  حسینی است، در روایات ما آمده است که هنگام ظهور، حضرت حجت خود را با امام حسین علیه السلام معرفی میکنند و میفرمایند من فرزند و منتقم حسین بن علی عليهما السلام هستم.

 

وی با تاکید بر اینکه تدین و دینداری مردم یکی دیگر از ویژگی های راهپیمایی اربعین است؛ عنوان کرد : شیاطین ، معاندین و دشمنان دین ، سال ها ، چنین تحریف گری و تصویر سازی کرده اند که دین ، در دنیا و به ویژه در ایران، در حال از بین رفتن است، و مردم، دیگر باوری به خدا و پیامبر و اهل بیت عليهم السلام ندارند؛ در حالی که همه مشاهده کردند که میلیونها ایرانی عاشق اهلبیت عليهم السلام در پیاده روی اربعین (علیرغم تحمل سختی مالی و جسمی در این مسیر)،شرکت نمودند و این  قطعاً نشانه رشد و شکوفایی دینداری مردم است.

 

خطیب نماز جمعه شهرک طالقانی با اشاره به عصبانیت دشمن از پدیده بی ‌نظیر اربعین؛خاطرنشان کرد: استکبار جهانی از یک سو، همدلی و همگرایی بین مردم ایران و عراق را نمی تابد و به همین علت به شدت عصبانی است و از سوی دیگر تلاش می کنند حرکت تمدنی اربعین مخصوصا در فضای رسانه و سایبر را تضعیف یا سانسور نماید.

 

وی افزود: به طور قطع و یقین ، تضعیف یا سانسور کردن حرکت عظیم اربعین توسط استکبار، نشان از اهمیت این حرکت عظیم دارد که ریشه ‌اش در قیام امام حسین علیه السلام است و آن قیام، یک قیام توحیدی ضد حاکمیت طاغوت در جهان برای همیشه ‌ی تاریخ بود که در برابر ظالم باید ایستاد تا از جهان خلقت حذف و محو شود.

 

سید سلمان هاشمی در ادامه بیان کرد: از مقامات و مسؤولان عراقی به ویژه مردم نجیب و شریف  عراق که سخاوتمندانه به میدان آمدند و موکب ‌ها را ساماندهی کردند ،منازل خود را در اختیار زوار قرار دادند و هر آنچه در توان داشتند به میدان آوردند کمال تشکر را داشته باشیم، نوع برخورد مردم عراق با زائران اربعین و پذیرایی رایگان و مخلصانه از این حجم انبوه مهمانان، در هیچ جای دنیا مورد مشابهی ندارد، یک معجزه انسانی بشمار می رود.

 

امام جمعه شهرک طالقانی در پایان گفت: از مسئولین برپایی موکب ها در کشور عزیزمان ایران ،از موکب های بین راهی شهرک طالقانی گرفته تا موکب موقعیت قمر بنی هاشم  در شلمچه و از موکب های مستقر در کربلای معلی مانند موکب اهالی مدینه الکوره الولائیه و موکب فاطمیون و خدام الحسین علیه السلام  و دیگر موکب ها تشکر و قدردانی مینمایم که خالصانه در این حرکت جهانی به میدان آمدند.

مطالب مشابه
دیدگاه ها