نمایش نوار ابزار

خروج آمریکا از برجام بهانه ای بیش نبود/ لزوم تسریع در اجرای طرح ۶۰ هکتاری در منطقه

به گزارش روابط عمومی دفتر امام جمعه شهرک طالقانی ، حجت الاسلام و المسلمین سید سلمان هاشمی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه این هفته شهرک طالقانی با تبریک فرا رسیدن ماه مبارک رمضان اعنوان کرد: رمضان؛ ماه بهره‏مندی از بهار پر برکت قرآن است و تلاوت آن در این ماه توصیه می شود،امید است که مومنان روزه دار به این موضوع در این ماه مبارک توجه خاص نمایند.

وی افزود: با برگزارى مراسم و جلسات انس با قرآن ، قرائت و تفسیر قرآن، همگان به ‏ویژه نوجوانان و جوانان را از تعالیم آسمانى آن بهره‏مند کنیم و قرآن را که امروزه در مهجوریت قرار گرفته است، در سبک زندگى اسلامى و برنامه تربیتى و خانوادگى و اجتماعى خود سرلوحه و الگو قرار دهیم و با تمسک و پناه بردن به آن از فتنه‏ هاى زمانه که امروزه ما را بیشتر از هر زمان دیگر فراگرفته است، رهایى یابیم.

امام جمعه شهرک طالقانی با تاکید بر اینکه خروج آمریکا از برجام بهانه ای بیش نبود؛ گفت:درس عبرتی که از مواضع اخیر و عملکرد ترامپ می تواند براى دولتمردان باشد این است که به صرف اعتماد به طرف مقابل، ظرفیت‏هاى ملى را نادیده نگرفته و منتقدان دلسوز داخلى را که در همان زمان به بیان اوصاف معجزه‏ گونه برجام نقد داشتند تحقیر نکرده و بپذیرند که مذاکره و مواجهه با قدرت‏هاى سلطه، تدابیر خاص خود را مى‏ طلبد که فرض اول در آن‏ بى ‏اعتمادى به طرف مقابل است و خروج آمریکا از برجام بهانه ای بیش نیست.

حجت الاسلام هاشمی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبرى در دیدار با شرکت‏ کنندگان در کنگره «نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامى» خاطر نشان کرد:توجه به پیشرفت علمى جهان اسلام‏ ازجمله راهبردهاى استعمارى و استثمارى دشمنان در جهت وابستگى هرچه بیشتر مسلمانان به این کشورها، تضعیف توان علمى و دانشى آنان است تا همواره به مراکز علمى کشورهاى غربى وابسته باشند و از پیشرفت علمى اندیشمندان خود بازبمانند و به‏ همین‏ دلیل مسأله پیشرفت علمى ازجمله مهم‏ترین مسائل مهم راهبردى در مقابله با نفوذ استعمارى دشمنان است.

وی در ادامه گفت : غرب پس از آن‏که قرن‏هاى متمادى عقب ‏مانده بود و علوم را از مسلمان‏ها فرامیگرفت و کتاب‏هاى اسلامى براى آن‏ها مرجع و مقدمه و پلّکان عروج به سمت پیشرفت‏ علمى بود، توانست از کشورهاى اسلامى و دنیاى اسلام ازلحاظ علم پیشروی کند، همین موضوع موجب افزایش ثروت ، قدرت نظامى، قدرت سیاسى و قدرت تبلیغاتى شان شد و به وجود آمدن پدیده استعمار شد و کشورهاى اسلامى زیر چکمه‏ ها و پنجه‏ هاى خونین وبى ‏رحم مستعمرین، این عقب‏ ماندگى را در همه‏ وجود خود، در همه‏ میدان‏هاى علمى مشاهده کردند.

هاشمی افزود: دنیای اسلام برای جبران عقب ماندگی علمی و رسیدن به قله تمدن بشری باید در همه علوم تمدن ساز از علوم عقلى تا مجموعه  علوم انسانى ، اجتماعى و علوم طبیعى  حرکت جدى ‏اى را براى پیشرفت آغاز کند.

خطیب نماز جمعه شهرک طالقانی در فراز دیگری از خطبه ها با اشاره به پایان دادن به سلطه دلار در مبادلات ارزی بیان کرد: به ‏واسطه پیمان‏هاى پولى دوجانبه مى‏ توان به سلطه دلار پایان داد، پیمان پولى دوجانبه به ‏معناى استفاده از ارزهاى ملى در مبادلات بین‏ المللى به جاى دلار و یورو است، ایران به ‏دلیل تحریم‏هاى آمریکا و اروپا، نیاز مبرمى به پیمان‏هاى پولى دوجانبه دارد اما تاکنون بانک مرکزى به این ابزار کارآمد توجه لازم را نداشته است. اگر ایران تنها با ۱۰ کشور پیمان پولى دوجانبه امضا و اجرا کند، حدود ۷۰درصد از تجارت خارجى کشور، از تحریم‏هاى بانکى آمریکا مصون خواهد ماند.

وی افزود: اگر ایران با هدف کاهش وابستگى‏ هاى ارزى خود به دلار و ایجاد ثبات در تجارت، با کشورهاى اصلى طرف تجارى خود که حدود ۱۶ کشور هستند این پیمان را اجرایى کند، بیش از ۶۰ درصد از تجارت کشور به‏ صورت دوجانبه و بیش از ۸۰ درصد به‏ صورت چند جانبه قابل تسویه بوده و نیازى به دلار و یورو نخواهد داشت.

هاشمی ادامه داد: براى اجرایى شدن پیمان پولى دوجانبه باید قانون مشخص و عملیاتى در این زمینه وجود داشته باشد. در برنامه ششم توسعه وزارت امور اقتصادى مکلف به اجراى پیمان‏هاى پولى دوجانبه شده است اما این قانون براى اجراى پیمان پولى کافى نیست، چراکه از یک سو پیمان‏هاى پولى در جهان معمولا بین بانک‏هاى مرکزى بسته مى‏شود و باید بانک مرکزى نقش اصلى اجراى آن‏را بر عهده بگیرد.

امام جمعه شهرک طالقانی با اشاره به حملات موشکی سوریه به رژیم صهیونیستی عنوان کرد: پیام حملات موشکی سوریه به رژیم صهیونیستی پس از انتخابات پارلمانى لبنان و پس از خروج ترامپ از برجام این بود که مقاومت با پیروزى در انتخابات لبنان همچنان بر اصول خود پایبند خواهد بود ، با توجه به اینکه این حمله بعد از خروج ترامپ از برجام اتفاق افتاد ، اهمیت آن‏را چند برابر کرد.این پیام به ترامپ داده شود که در صورت هرگونه اقدام علیه ایران با واکنش قاطع از سوى گروه‏هاى مقاومت مواجه خواهد شد.

حجت الاسلام هاشمی گفت: طى روزهاى گذشته یکى از مهم‏ترین وقایع تاریخ جهان اسلام در عصر معاصر رخ داد و در طى آن دولت آمریکا در راستاى مشروعیت بخشى به رژیم اشغالگر قدس و جریان برگزارى سالگرد ۷۰ سالگى تأسیس این رژیم منحوس اقدام به انتقال سفارت خود به قدس شریف و معرفى این شهر اسلامى به ‏عنوان پایتخت رسمى اسرائیل کرد.

وی افزود: به گواه ناظران بین ‏المللى در پى خیزش گسترده ملت فلسطین و سایر ملت‏هاى مسلمان، نیروهاى امنیتى و نظامى اسرائیل با حمایت دولت‏هاى غربى و در راس آن‏ها دولت آمریکا در مقابل چشم رسانه‏ ها به شدیدترین شکل ممکن اقدام به سرکوب ملت فلسطین کردند که بر اساس آمارهاى منتشر شده که تاکنون تنها در نوار غزه ۵۳ فلسطینى به شهادت رسیده و ۸۵۳۶ نفر دیگر زخمى شده‏اند.

هاشمی ادامه داد: اما آنچه بیش از همه مورد توجه افکار عمومى جهان اسلام قرار گرفته است موضوع سکوت سران رژیم‏هاى مرتجع عربى نسبت به این جنایت فجیع رژیم صهیونیستى است که همچنان با سرکوب معترضان فلسطینى ادامه دارد، اما آمریکا و اذنابش بداند که بیت المقدس پایتخت فلسطین است و باذن الله فلسطین از دست دشمنان خلاص خواهد شد.

امام جمعه شهرک طالقانی فرارسیدن سوم خرداد را یادآور حماسه جاوید آزادسازی خرمشهر دانست و اظهار کرد: پیام سوم خرداد به جوانان ما این بود که  با ایمان و اراده و اتکای به خداوند متعال ،  توسل به اهل بیت علیهم السلام، حفظ وحدت همبستگی و صبر و استقامت می توان در مقابل دشمن ایستاد و از مشکلات به سلامتی عبور کرد، در واقع فتح خرمشهر و آزادی آن سند ایستادگی یک ملت در برابر سلطه گران است.

وی بااشاره به هفتم رمضان (دوم خرداد) مصادف با وفات حضرت ابوطالب(ع)عنوان کرد: حضرت ابوطالب ،مؤمن قریش؛ حامى و همراه روزهاى سخت اسلام‏ و پدر بزرگوار امام على(ع) است. این شخصیت بزرگ تاریخ اسلام، از جایگاهى رفیع و ارزشمند نزد رسول گرامى اسلام(ص) و ائمه اطهار برخوردار بودند.

حجت الاسلام هاشمی در پایان با اشاره به تسریع در اجرای طرح ۶۰ هکتاری در منطقه گفت: از مسوولین مربوطه و نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی خواستار پیگیری و انجام اقدامات لازم جهت ساخت بخش اتفاقات برق در شهرک طالقانی هستیم که زمین آن چندسالی است آماده شده و مردم بخاطر صدور یک قبض نیازی به مراجعه به مرکز شهر نداشته  باشند.

مطالب مشابه
دیدگاه ها