نمایش نوار ابزار

حجت الاسلام و المسلمین سیدسلمان هاشمی: سیل اخیر فرصت بزرگ خدمت روحانیت و نیروهاى انقلابى به مردم بود

به گزارش روابط عمومی نهاد امامت جمعه شهرک طالقانی؛ حجت الاسلام و المسلمین سید سلمان هاشمی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه این هفته با اشاره فرمایشات مقام معظم رهبری در جمع کارگران به مناسبت هفته کار و کارگر،اظهار کرد: یکی از شرایط مهم رونق تولید و تحقق راهبرد عزت آفرین اقتصاد مقاومتى کار جهادى وبى وقفه است، رونق تولید فاکتور اصلی مقابله با بیکاری است.

وی افزود: از نکات اساسی دیگر امنیت شغلى و مزد و احترام به کارگران است،متاسفانه قانون کار دچار ضعف است و برای برطرف کردن این ضعف می توانیم با طرح هایی مانند ایجاد کارخانه های تولیدی و صنعتی و حمایت دولت از این طرح ها به کمک اقشار کارگر برویم، تا امنیت شغلی برای این قشر از جامعه تامین شود،امروز  بیشتر کارگران ما امنیت شغلی ندارند؛ شب هنگام که از سر کار به باز میگردند، نمی دانند فردا صبح کارگر آن کارخانه هستند یا نه؟ مشکل بزرگ کارگران ما این است که ثبات شغلی ندارند.

هاشمی ادامه داد: امروزه به دلیل مشکلات اقتصادى و تحریم، اقشار مختلف جامعه دچار مشکلات و معضلات خاص از جهت تأمین درآمد و اداره زندگى شده اند. در این میان، کارگران به دلیل برخوردارى از مزایاى شغلى پایینتر نسبت به دیگر اقشار جامعه، آسیب بیشترى را دراین خصوص متحمل شده و با مشکلات بیشترى مواجه هستند. اما از میان این مشکلات، آنچه که بیشتر آنان را در مخاطره قرار مى دهد، ترک شغل و از دست دادن فرصت شغلى است. به همین دلیل باید کارفرمایان و نیز مسؤولین اجرایى کشور با اتخاذ تدابیرى، حمایت از کارگران با هدف ایجاد امنیت شغلى را در برنامه هاى خود مدنظر قرار دهند.

امام جمعه شهرک طالقانی گفت: طبق فرمایشات  رهبر انقلاب اسلامی جامعه کارگری از وفادارترین قشرها به جمهوری اسلامی بوده و هست، و مسئولان کشور و سیاست‌سازان و مجریان سیاستها باید قدر جامعه کارگری را بدانند و به مسائل اساسی آنها همچون امنیت شغلی، احترام به کارگر و موضوع دستمزد کارگران توجه صحیح و دقیقی داشته باشند و مسئولان باید حمایت از اشتغال، معیشت و حفظ امنیت شغلی کارگران را نصب العین خود قراردهند.

وی متذکر شد: متاسفانه در مخابرات شهرستان بندر ماهشهر تعداد شش یا هفت نفر با سابقه سیزده ساله به علت تغییر پیمانکار از کار اخراج شدند که ضروریست نماینده مجلس و فرماندار شهرستان نسبت به حل این معضل، بررسی های لازم را انجام دهند و این مساله را حل نمایند.

سید سلمان هاشمی با اشاره به دیگر فرمایشات رهبر انقلاب اسلامى در خصوص تلاش آمریکا براى مسدود کردن راه هاى صادرات نفت ایران؛خاطر نشان کرد: ملت فعال و مسؤولان هوشیار ایران نشان داده اند اگر همت کنند همه بن بست ها را مى شکنند و قطعاً این تلاش آمریکایى ها هم به جایى نمى رسد و جمهورى اسلامى هر مقدار لازم داشته باشد و اراده کند، نفت صادر خواهد کرد.

امام جمعه شهرک طالقانی با اعلام اینکه “آیا آمریکا مى تواند فروش نفت ایران را صفر کند”؛اذعان داشت: صفر شدن نفت ایران در زمانى امکان پذیر است که میزان عرضه بیش از تقاضا باشد و آنقدر این فاصله زیاد باشد که بازار بتواند نبودن نفت ایران را تحمل کند. بر اساس تحلیل هاى کارشناسى در حال حاضر در صورت حذف ایران از بازار نفت، بازار جهانى نفت با کمبود ۲ میلیون بشکه نفت در روز مواجه خواهد شد.

وی افزود: اگر ایران تحریم شود شرایط فعلی این ظرفیت را ندارد که کشوری در بازار جهانی نفت جایگزین ایران شود، زیرا سه کشور حساس صادر کننده نفت در جهان مانند لیبی، الجزایر و ونزوئلا درگیری های داخلی دارند و بحران های آن ها تاثیرات مستقیمی در صادرات نفت گذاشته و بازار نمی تواند بدون حضور نفت ایران اشباع شود، در ثانی نفت ایران از نوع نفت خاصی است که برخی از پالایشگاه های کشورهای مهم مانند ژاپن ،کره جنوبی و کشورهای اروپایی با آن سازش دارند و امکان جایگزینی برای نفت ایران در این پالایشگاه ها وجود ندارد.

هاشمی ادامه داد: یکی از اقدامات  بلند مدتی که باید در دستور کار دولت ایران قرار بگیرد، ساخت پترو پالایشگاه هاى متعدد در داخل کشور است تا به طور اصولى نیاز به خام فروشى نفت در کشور از بین رفته ونسبت به تولید و صادرات فرآورده هاى نفتى و محصولات پتروشیمى که غیر قابل تحریم هستند، اقدام شود.

خطیب نماز جمعه شهرک طالقانی در فراز دیگری از خطبه ها با اشاره به اعدام و سرکوب شیعیان به دست بزرگترین دولت تروریستى سعودى؛عنوان کرد: دولت عربستان در جدیدترین اقدام ضد حقوق بشرى خود، ۳۷ نفر ازجمله ۳۲ شیعه این کشور را به جرم فعالیت تروریستى اعدام کرد،نکته جالب این است که این افراد از شیعیان منطقه قطیف و رجال دین و طلاب علوم دینى منطقه شرقیه هستند که با اتهامات تروریستى اعدام شده اند.

وی افزود: شهادت جمعی از شیعیان توسط وهابیت نشانه رفتار داعش گونه آل سعود است،نطفه آل سعود با جنایت و آدم کشی بسته شده است. این خون های ریخته شده، جنایات و خیانت‌های آل سعود، باعث می‌شود این رژیم منفور و ملعون، هر چه زودتر به زباله‌دان تاریخ انداخته شود،خون‌های ریخته شده مظلومان جهان و افراد بی گناه ،آل سعود را به سمت نابودی و ریشه کنی سوق خواهد داد.

سید سلمان هاشمی  بیان کرد:سیل اخیر فرصت بزرگ خدمت روحانیت و نیروهاى انقلابى به مردم بود و سبب شد همچون دوران انقلاب و دفاع مقدس، روحیات همکارى و خدمت ‏رسانى به همنوع، احیا و حتى کمک به تقویت همبستگى ملى در مقابله با جنگ همه ‏جانبه دشمن شود و موجب خنثى شدن بخش مهمى از جنگ روانى دشمن علیه نیروهاى انقلاب، نیروهاى مسلح و به‏ ویژه روحانیت شد، حرکت عظیم و سریع اقشار ملت ایران از ارتش، سپاه و بسیج تا هزاران طلبه و دانشجو براى کمک به سیل زدگان قابل وصف و بیان نیست، اما دشمن مصلحت نمى‏ بیند این عظمت را به زبان بیاورد.

وی در ادامه گفت: درآمد اصلی مردم خوزستان ناشی از زراعت، کشاورزی و دامپروری است،متأسفانه اراضی کشاورزی خوزستان به زیر آب رفته است و محصولات آنها که همه دارایی مردم است، تقریباً به صورت کامل از بین رفته است،ده‌ها هزار نفر از مردم خوزستان در منازل اقوام خود یا در شرایط سخت و در هوای گرم و بدون برق و آب بهداشتی در چادرها زندگی می‌کنند چون احتمال می‌رود منازل روستاها به دلیل کندی تخلیه آب، تا چند ماه دیگر قابل استفاده نباشند. تأمین ژنراتورهای تولید برق برای روستاییانی که در چادر زندگی می‌کنند و تأمین آب بهداشتی برای آنها و احشام آنها، بهترین راه برای حفظ زندگی آنها و دام آنها است.

امام جمعه شهرک طالقانی خاطر نشان کرد: از دولت به ویژه وزارت جهاد کشاورزی انتظار می‌رود ضمن تأمین علوفه مورد نیاز احشام استان خوزستان به صورت فوری درصدی از خسارات ناشی از سیل را به کشاورزان و دامداران این استان پرداخت کند.

هاشمی در پایان گفت: الحمدلله خدمات به اندازه کافی وارد استان‌ شده، ولی حلقه توزیع نامنظم است و انتظار می‌رود نماینده عالی دولت نسبت به ساماندهی دقیق‌تر آن و رفع اشکالات موجود اقدام کند، حوزه کمک‌رسانی به مردم به گونه‌ای است که خیل عظیم داوطلبان مردمی که برای کمک به سیل‌زدگان تحت پوشش بسیج و روحانیت به منطقه آمده‌اند، از امکانات لازم برخوردار نیستند و ضروری است مسوولین استانی و شهرستانی، امکانات و اعتبارات مربوط به سیل‌زدگان به نحوی با نظارت دولت در اختیار داوطلبانی که با روحیه جهادی در منطقه سازماندهی شده‌اند، قرار گیرد تا امکانات خدمت‌رسانی منظم به سیل‌زدگان فراهم شود تا مردم حضور کابینه دولت در مناطق سیل زده را به صورت جدی لمس کنند.

مطالب مشابه
دیدگاه ها